איך תבחרו חוקר פרטי אמין ובאילו מצבים תזדקקו לו?

חוקר פרטי הוא דמות מאוד שכיחה בסרטים הוליוודיים תקופתיים או בספרי מתח, אבל חוקר פרטי הוא גם מקצוע מציאותי ונדרש מאוד בחיים האמיתיים בתחומים רבים. בניגוד לחוקרים המוכרים לנו יותר, שפועלים מטעם הממשלה או מטעם גופים ציבוריים אחרים, חוקר פרטי הוא עצמאי שמשכיר את שירותיו לכל דורש. איך תבחרו אחד כזה ומתי תידרשו לו? 

 

מי יכול להיות חוקר פרטי?

חוק חוקרים פרטיים נחקק בשנת 1972 ועל פי חוקר פרטי הוא מי שאוסף ומשיג מידע על אחרים, שלא לצורך מחקרי, פרסומי או סטטיסטי ומציע את שירותיו לכל דורש. על פי תיקון החוק משנת 2002, מי שמבקש לפעול כחוקר פרטי צריך לקבל רישיון מטעם ועדה מטעם משרד המשפטים.

כדי להיות זכאי לרישיון, חייב המבקש להיות אזרח ישראלי בגיר, בעל 12 שנות לימוד ולפחות שלוש שנות אימון בעריכת חקירות וכן לעבור בדיקה של עברו הפלילי וממבחן מקצועי על החוק הישראלי ועל אתיקה מקצועית. אימון בעריכת חקירות יכול לעשות כל מי שנשכר לכך על ידי חוקר מורשה, שמפקח על עבודתו, ומטעם משרד מורשה לחקירות פרטיות. על מנת לקבל רישיון לפתיחת משרד חקירות, דרוש לחוקר מורשה ניסיון מקצועי של חמש שנים לפחות.

חוק חוקרים פרטיים

מדוע יש חשיבות רבה לאמינות בתחום החקירות

כל אחד היה מעדיף לעבוד ולנהל עסקים רק עם אנשים שאותם הוא תופס כאמינים. במקרים רגישים במיוחד, כמו אנשי חינוך, אנשי חוק, אנשי רפואה וכיוצא בזה, נושא האמינות הוא ראשון במעלה והכרחי לקיום של מערכת יחסים ותקשורת תקינה.

כאשר מדובר על חוקר פרטי, ישנן מספר סיבות שבגינן אמינותו של החוקר היא חיונית עבור לקוחותיו: ראשית, הפנייה לחוקר פרטי מתרחשת פעמים רבות במצבי משבר, שבהם יש רגישות מיוחדת לאמת, הלקוח צריך לסמוך על החוקר הפרטי שימלא את התפקיד שהוטל עליו בנאמנות, ישמור על החוק ויפעל על פי כללי האתיקה המקצועית וכן ישיב ללקוח נתונים, תוצאות והוכחות מדויקות ואמינות.

 

באילו מצבים תזדקקו לשירותיו של חוקר פרטי?

חוקר פרטי יכול להתבקש לעבודה מטעם עורך דין כדוגמת  עורך דין פלילי costa או עבור חברת ביטוח ולהיות אמון על איסוף הוכחות – ראיות ועדויות קבילות בהליכים משפטיים פליליים. חוקר פרטי עוסק גם באיסוף ראיות והוכחות עבור הליכים משפטיים אזרחיים או עבור הליכים משפטיים שקשורים בתביעות עסקיות.

בנוסף, ישנם מקרים שבהם נדרשת לאדם הרגיל עזרתו של חוקר פרטי ובמקרי חירום רבים ישנו גיוס של חוקרים פרטיים כדי לנצל את המיומנויות שלהם, למשל במקרים של חיפוש נעדר או נעדרת או במקרים שבהם יש צורך בראיות עבור משפטים שעוסקים במשמורת או בגירושין.

חוקר פרטי

טיפים לבחירת חוקר פרטי אמין

  • ישנה חשיבות רבה לכימיה האנושית בין החוקר והלקוח, משום שחלק גדול מהעבודה בנוי על תקשורת כנה ויעילה.
  • חשוב לוודא שמשרד החקירות והחוקר הפרטי מורשים מטעם משרד המשפטים.
  • זכרו שחוקר פרטי אינו פושע וחל עליו איסור מוחלט לעבור על החוק או על תקנות האתיקה. זכרו ששימוש במידע שהושג באופן שאינו חוקי הוא פשע כשלעצמו.

 

לסיכום

חוקר פרטי עושה עבור לקוחותיו עבודה שמשלבת שירות מקצועי של חקירה ושירות של עידוד ותמיכה בלקוחות, בשעתם הקשה וחיזוק האמונה שלהם שהאמת תתגלה בעזרת עבודתו של החוקר הפרטי.

חוקר פרטי

חוקר פרטי
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.