כבר זמן מה שאתם חושדים שמשהו לא כשורה. לא מצאתם שום הוכחה או ראיה שתאמת את התחושות שלכם, אבל המצפן הפנימי אומר לכם שכדאי לעקוב ולבדוק מקרוב.

וכשהחוקר הפרטי חושף בפניכם את האמת, אבן ענקית יורדת מהלב. לפחות הדברים מסתדרים עכשיו בדיוק כמו בפאזל והאמת סוף סוף יצאה לאור. ומכאן – המשך הדרך וההחלטות שתקבלו כבר נראים הרבה יותר ברורים.

חוקר פרטי

 

החוקר הפרטי: מה הוא בכלל עושה?

חוקר פרטי הוא מקצוע שבו מתבצע איסוף מידע אישי או לגבי פעולות של אנשים מסוימים, שמישהו אחר הטיל לגביהם ספק. התפקיד עוסק בקשת רחבה של תחומים החל מקשרים רומנטיים, דרך הונאות ופשיעות כלכליות או מעילה ועד ריגול תעשייתי לטובת חברה אחרת.

מה שבעבר נחשב למקצוע קודר, הופך כיום לתחום מבוקש שבו החוקר הוא מקצוען שחולש על כל התחומים בהיקף גדול, הוא בעל ידע רב ועוסק במשהו שנתפס כמאתגר ודיסקרטי – מצרך נדיר בעידן החשיפה הדיגיטלית.

משרד החקירות מחויב לבצע כל חקירה בצורה אופטימלית ולספק מידע מהימן על סמך הקלטות, צילומים, מעקבים פיזיים והשגת מסמכים כדי להוכיח את הטענה, הספק או החשד שמספק מזמין העבודה.

בשיחת ההיכרות הראשונה ניתן להתרשם ממיומנותיו הרבות של החוקר ועליו להיות אדם אמין בראש ובראשונה, מישהו שמסוגל לקבל החלטות תחת לחץ ולאלתר אם צריך, לגלות גמישות מחשבתית, יוזמה וחשיבה מחוץ לקופסה. חוקר פרטי מיומן ומנוסה בתפקידו רוכש בין היתר גם סט כלים שיעזור לו לשכנע אחרים או לדובב אותם כדי לדלות מידע, לקשר בין קצוות חוטים והפעלת ציוד מעקב משוכלל כדי לתעד את פעולת הבילוש ולהגיש תוצר למזמין העבודה.

אם נדרש לכך החוקר, הוא אף יכול לשמש כעד משפטי ולפרט לגבי שלב החקירה ולספק תימוכין לראיות שנאספו. חשוב לזכור שכל חוקר פרטי מורשה חייב לפעול אך ורק לפי החוק ואם קיים כלל מסוים שמגביל את פעילותו הוא חייב לכבד אותו ולהימנע מלבצע עבירה פלילית. ככל ששנות הניסיון של משרד החקירות נצברים, כך הוא יוכל למצוא פתרונות יצירתיים כדי להשיג את המידע הדרוש ולגבש מול מי שזקוק לו דרכי חשיבה או פתרונות למצבו האישי.

חקירות בגידה

הן מדווחות בעיתונים ובכותרות החדשות במקרים חריגים (של בכירים או מפורסמים בעיקר) ותוכניות הריאליטי מנפנפות בהן מכל כיוון, אבל ניאוף שלט בעולם מאז ומתמיד וככל שהוא הופך לפחות מוסרי בעיני החברה, כך יש מי שמבצע אותו יותר.

חוסר נאמנות נתפס כמנהג פסול אך נפוץ מאוד ותפקידו של החוקר הפרטי הוא לחשוף את פעולותיו החשודות של בן הזוג הלא נאמן, כדי שהצד הנפגע יוכל להפעיל שיקול דעת הגיוני לגבי המשך צעדיו קדימה עם הפרטנר.

הצגת ההוכחות מטעם החוקר יכולה להביא למצב של פרידה, גירושין ותביעות משפטיות במגוון רחב של תחומים, לאו דווקא בעניינים שבינו לבינה. בן או בת זוג שהעלימו מהצד השני רכוש למשל, או שניהלו באופן סמוי עסק פלילי-מחתרתי עלולים להיענש על כך גם מטעם המדינה אם יתגלה שביצעו עבירה פלילית.

חקירות עסקיות ועבירות כלכליות

נאמנותו של החוקר הפרטי נתונה לקליינט שלו ולא לאף גורם אחר. מהסיבה הזו, הוא יכול להיות אדם שמאתר פעולות ומידע שקשורים להעלמת כספים, מוטבים, נכסים, חשבונות שונים בחו”ל, הברחות ועוד מטעם ארגונים עסקיים או חברות שבוחרות להשתמש בשירותיו.

חברות ותאגידים גדולים בארץ ובעולם משתמשים במשרדי החקירות גם כדי לרגל תעשייתית אחרי חדשנות המתחרים או שיטות העבודה שלהם. אין ספק שמדובר בפעולה לא ספורטיבית, אך לא פסולה מבחינה חוקית אם תבוצע כהלכה. החוקר יכול להיות עובד “שתול” בחברה או אדם המספק לה שירות חיצוני כלשהו לכאורה וכך לבנות תיק חקירה כולל.

מאחר וכל פעולת התחזות היא אסורה באופן מפורש על פי חוק, לא החוקר עצמו הוא זה שמעמיד פני עובד חדש בחברה למשל, אלא אדם שמגייס לעזרתו מישהו מהימן שניתן להסתייע בו במטרה לקבל כמה שיותר מידע.

בעניין הזה יש צורך לציין גם את נושא החקירות המסחריות, בהן חשוד עובד מסוים במעילה או גניבה וגם הן מצריכות גורם סימפטי שינסה לדלות מידע על העבירה החמורה בדמות עובד אחר, או ביצוע מעקב פנימי בתוך הארגון או משרדי החברה על פעולותיו ושיחותיו. במקרה זה החוקר יקבל כמובן לגיטימציה מלאה מבעלי החברה או מנכ”ל החברה והוא יקבל פנימה כרטיס כניסה תחת מעטה של עובד או בכיר כלשהו.

בריונות ברשת

אחת התופעות החמורות עד כדי בלתי נסבלות של שנות האלפיים היא נושא האלימות האינטרנטית, פשעי סייבר וסחיטה מינית באמצעי המונים. המטרה של החוקר היא לאתר את הפוגע (יכול להיות אדם בודד כמו האקר שפועל עצמאית ויכול להיות גם ארגון פשע ממש) ולאפשר לנפגעים פיזית או מילולית לברר מי עומד מאחורי העוול שנעשה להם בעולם המקוון ולטפל מולו ישירות בבעיה דרך הצינורות המקובלים (הגשת תלונה, תביעה, עימות וכיוצ”ב).

משרד החקירות יהיה חייב לספק תיעוד מלא של השיחות, ההקלטות או המסמכים שבוצעו תוך כדי הריגול האינטרנטי עבור מזמין העבודה והוא משתמש בטקטיקות שונות כדי לחשוף את זהות הנוכלים, מה שיוצר לא מעט פעמים תפיסות מוצלחות של פושעים סדרתיים דרך הרשת לרבות הדארק נט.

חקירות פליליות

מקרים של חשד כלפי גננת או סייעת מתעללת בגן ילדים, עובד סיעודי המתעלל בקשיש, עבירות צווארון לבן וכל פשע פלילי אחר, גם הם יכולים להיות תחת חסותו של החוקר הפרטי. כל עבירה חמורה שמצריכה בדיקה חשאית ויסודית במטרה לגלות אותה מצריכה פרישה של אמצעי מעקב ותיעוד מהימנים, כאשר המטרה היא לא להגביל את פעולת החשוד אלא לייצר מצב שבו הוא חופשי לבצע את הפשע, מתוך הנחה שאין רואה ואין שומע בסביבתו שעלול לעצור אותו.

לאחר שנחשפות ההוכחות ניתן להפעיל את מערכת החוק ולזמן את מבצע העבירה לחקירה במשטרה או לעצור אותו.

איתור קרובים

המקרים בהם אנשים מאבדים קשר עם בני משפחתם או סביבת חייהם הרגילה מבלי להשאיר כל סימן הם רבים הרבה יותר ממה שאתם חושבים. אנשים שגורשו מהבית או עברו נידוי מהקהילה, שטסו למדינה זרה וניתקו קשר, הצטרפו לכת, עברו לנהל אורח חיים שונה, מחפשים את הוריהם או אחיהם הביולוגיים וכד’ יאותרו על ידי החוקר והוא יספק למשפחותיהם מידע חדש ועדכני כלפיהם, עם כתובת או טלפון ליצירת קשר מצד המחפשים במידה והם רוצים בכך.

אז איך תדעו מתי להזמין חוקר פרטי?

אם אתם מרגישים שינוי חריג בהתנהגות, חוסר סבלנות, רוגז או אפילו הרעפת אהבה או חנפנות יתר במקביל לסדרת פעולות נוספות שמתרחשות סביבכם, יתכן ואתם זקוקים לשירותיו של חוקר פרטי מקצועי, מנוסה ועתיר מוניטין.

זה יכול לקרות כאשר בן הזוג מפגין אהבה בצורה לא אופיינית ובמקביל עונה לשיחות טלפוניות בשעות לא שגרתיות, כאשר אחד הילדים חוזר עם פציעות רבות ולא יכול או מוכן לספק להן הסבר, כאשר כספים רבים נעלמים מקופת החברה ולכל העובדים עם גישה פיננסית לחשבונות או כספי החברה יש אליבי שצריך לאשש או להפריך, כאשר אדם מנתק קשר ונעלם ללא הסבר ועוד. החוקר הפרטי תמיד יהיה האדם שנמצא בצד שלכם כדי לספק לכם רשת ביטחון ובעיקר מי שיעזור לאמת לצאת בסופו של דבר החוצה.