מעקב עובדים

העבודה תופסת חלק נרחב מחיי היום יום של העובדים. עובדה זו לעיתים גורמת לשחיקה בעבודה ומעין 'חיפוש' של העובדים אחר הקלות והטבות אותן יוכלו להרוויח על חשבון מקום העבודה. כמובן שאלו אינם חוקיים ולא אמורים להתרחש. במידה ובתור מעסיק עולה החשד כי אחד או מספר מהעובדים מבצעים פעולות שונות שאינן תואמות את ההסכמות וטובת העסק שנקבעו מראש, יש לאן לפנות, חוקרים פרטים יבצעו מעקב עובדים ובדיקה עבורך.

 

ראשית, מהן הסיבות למעקב עובדים?

כאמור לעיתים מצטברת שחיקה אצל עובדים אשר גורמת להם לסטות מהמותר במקום העבודה. אלו יבואו לרוב לידי ביטוי בהחתמת לא חוקית של שעות העבודה – דיווח שעות לא נכון עבור זמן שלא באמת היו בו בעבודה, הוצאת חופשת מחלה לטובת טיולים, יצירת רווח אישי ולקיחתו לכיס האישי, דיווחי שקר, גניבת מוצרי העסק, וכו'. לעיתים יהיה זה גם לאור הצעה "מפתה" ממתחרים אשר מעוניינים להשיג מידע אודות העסק.

 

הגבול הדק אל מול החוק

מעקבים אחר עובדים יכולים להיות מאוד טריקים מאחר וקשה להבחין בין מעקב לגיטימי לבין מעקב שאינו הולם ולא חוקי שעלול לסבך את בעל העסק בתביעות קשות. ולכן, בכדי להבדיל ולהימנע ממצבי תביעה, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע, חוקרים פרטיים.

ראשית לטובת הבנה האם סיבת המעקב הינה לגיטימית – חוקרים פרטיים העוסקים רבות בתחומים אלו ידעו להכווין בצורה המדויקת ביותר ובהתאם לחוק. ושנית, לטובת התאמת כלי המעקב מורשים והנכונים ביותר לחקירה על מנת לא להיחשף וליצור נזק במקום תועלת.

 

באיזו עין ישפוט בית המשפט את הדקויות?

בית המשפט דוגל ביצירת איזון בין זכויות העובדים לבין זכויות המעסיקים. ולכן אכן מתאפשרת פעולת המעקב אחר עובדים אך זאת חייבת להתרחש בהתאם לחוק ובהימנעות ככל הניתן מחדירה לפרטיות שאינה לצורך.

אי לכך, יש לנהוג בזהירות רבה בחבל הדק שבין זכויות העובדים לבין זכויות המעסיקים ורצוי לפנות לגורם מקצועי אשר מכיר את החוקים וידע לפעול בצורה מאוזנת אשר במקרה של משפט לאחר תביעה של העובד את המעסיק – יהיה בעל יכולת להציג כי דרך הפעולה הייתה הוגנת ותואמת לחוק.

 

עדכון עובדים

חוקר פרטי במהלך מעקב עובדים ישמור על דיסקרטיות מרבית בכדי להגיע לתוצאות הטובות והאמינות ביותר. אך עם זאת, החוק מחייב על עדכון עובדים כאשר מבצעים מעקב באמצעות גורמים מסוימים – ולכן החוקר הפרטי יכווין אתכם בהתאם לחוק, על מה עליכם לעדכן וידאג כי תבצעו את העדכון בצורה הטובה ביותר שאינה חושפת יותר מהפרטים שחייב למסור על מנת לשמור על טיב המעקב. להלן מספר דוגמאות לעדכון עובדים :

  • התקנת מערכות איתור ברכבי החברההעסק. כאשר רכב ניתן לעובד במסגרת החברה ומשמש אותו גם למטרות חיצוניות, ניתן יהיה להתקין מערכות איתור אך עם זאת, לפי חוק על המעסיק יהיה ליידע את העובד וכן יהיה מותר לבצע את המעקב אך ורק בשעות העבודה.
  • מצלמות אבטחה. ניתן להתקין מצלמות במקומות ציבוריים בלבד כדוגמת מסדרונות, מטבחים וכד'. גם במקרה זה ישנה המחויבות ליידע את העובדים על הצבתן. בנוסף, חל איסור על התקנת מצלמות במשרד של עובד מסוים לטובת מעקב לאורך כל שעות עבודתו.
  • תיבת דואר. חל איסור על המעסיק לבדוק אימיילים ותכתובות אישיות של עובדיו. העניין מהווה חדירה לפרטיות העובד ואינה חוקית.
  • טלפון נייד. למעסיק ישנה היכולת להאזין לשיחות של עובד רק כאשר העובד קיבל את הטלפון הנייד מהחברה, רק בשעות העבודה, רק בהסכמתו של העובד ולשיחות הנוגעות לענייני עבודה בלבד.

 

אמצעים טכנולוגים למעקבים

כאמור לטובת ביצוע מעקב עובדים יש להשתמש בכלים מתאימים שלא יחשפו את המעקב וכן יהיו חוקיים. ולצורך כך, שימוש באמצעים טכנולוגיים חדישים ומותאמים ישפר את התוצאות. את אמצעים טכנולוגים אלו יהיה קל למצוא אצל חוקר פרטי אשר מיומן להשתמש בהם בצורה הנכונה, כמו כן רכישת אמצעים טכנולוגים מסוג זה לא יהיו בעלי שימוש למעסיקים באופן קבוע ועלותם אינה משתלמת לטובת מספר מעקבים מצומצם.

 

קצת על דרך הפעולה

במעקב עובדים רצוי להבין ראשית את הבעיה הקיימת ולהגדיר מי הם העובדים אשר חשודים כפועלים בניגוד לטובת העסק. לאחר הגדרתם, מומלץ לבצע את המעקב אחריהם בלבד. אין צורך בביצוע מעקב עובדים לקבוצה רחבה או לכל המשרד כאשר רק שניים או שלושה מהעובדים מעלים את החשד, יהיה זה בזבוז משאבים וכסף למעסיק.

 

כדאי בעצם?

במקרים של חשד וחשש כי העובדים פועלים בניגוד לטובת העסק חשוב מאוד אכן לטפל בעניין ולא לזנוח זאת, מאחר ולאורך זמן הנזק עלול רק לגדול. אך עם זאת, כאמור חשוב לבצע את המעקב בצורה הנכונה מאחר ומדובר בגבול דק ורגיש בין המותר לאסור במעקב עובדים.

ולכן, מומלץ ואף רצוי בעת עליית הספק, לפנות באופן מידי לחוקר פרטי, גורם מקצועי מיומן אשר מכיר את החוקים והדרכים המתאימות ביותר למעקב יעיל ומהיר ולתוצאות מהימנות. התחלת פעולת מעקב באופן עצמאי עלולה לא רק לסבך עם החוק אלא גם לגרום למצבי אי נעימות אל מול העובדים, וכן לקבלת תוצאות מעקב שגויות.

החוקר הפרטי לא רק יסייע בדרך הפעולה החוקית והמדויקת אלא גם יספק אמצעים טכנולוגים מתאימים, החשובים לתוצאה מהימנה אשר בעזרתה ניתן יהיה לפעול כנגד פעולות העובד.

עוד חשוב להקפיד על דרך פעולת מעקב מדויקת ונקודתית ללא הרחבות על פני העסק כולו. מאחר והרחבות אלו יהוו בזבוז משאבים מיותר ועלולות ליצור חשדות מיותרות בקרב העובדים – עניין שיכול לפגוע בתפוקתם.

ולכן, אכן פעלו במעקב עובדים המעלים חשד אך אל תתפתו לעשות זאת לבד ופנו לגורם מקצועי.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.