מעקב נוער

אם נשאל כל הורה על הילד שלו ככל הנראה נקבל תשובות מאוד חיוביות המעידות כי הם ילדים טובים. אך האם כל הורה יודע באמת מה קורה בחייו של ילדיו? האם הילדים אכן משתפים בעולמם המורכב? והאם אנו בתור מבוגרים יכולים לשים את עצמנו בנעליהם, להבין אותם לעומק ולדעת לתת מענה לכל דבר? כמובן שהיינו רוצים, אך להגיע למצב כזה יהיה קשה משנדמה לנו. עם זאת, אין זה אומר שנוותר, אלא נחפש את הדרכים המתאימות. אחת הדרכים להבנת המתרחש אצל ילדנו הוא פניה לחוקר לטובת מעקב נוער.

 

מעקב נוער – למה בעצם?

השאלה הראשונה שנשאלת לרוב היא למה צריך לבצע מעקב אחר ילדנו? בכדי להתמודד עם השאלה על כל הורה למעשה להבין שקיים מצב בו ילדיו לא מעדכנים אותו בכל המתרחש בחייהם, ועד כמה שנראה לנו כהורים כי אנו מכירים ויודעים, יכול להיות מצב שלא.

גם ילד שבבית ילד טוב, אין זה מבטיח שבחוץ, כאשר הוא שרוי בלחץ חברתי כחלק מחבורה – הוא לא מתנהג אחרת לחלוטין ועלול להיגרר לבחירות לא נכונות עבורו.

כך, מתחת לאפנו עתיד ילדנו יכול להשתנות לרעה, מבלי שכלל נדע עד שיהיה מאוחר מידי. ולכן, כדאי לצאת מנקודת ההנחה כי ככל הנראה ישנו מידע לו אנו לא מודעים ובהינתן כל חשד, עלינו להיות ערניים ולפנות למעקב נוער במקרה הצורך.

 

מעקב נוער - למה בעצם?

 

לשמור על הילדים קרוב

מעקב נוער נמצא על הגבול הדק בין הרצון שלנו לדעת מה קורה בחייהם לצד הרצון שלנו לתת להם את הפרטיות שלהם. שכן חדירה לפרטיותם יכולה להתפרש אצלהם לא בצורה טובה והם עלולים דווקא להתרחק וכך למעשה כהורים נבצע את הפעולה ההפוכה משרצינו.

אך אם לא נתערב, ילדנו עלולים להיות חשופים לדברים אליהם לא נרצה כי יחשפו. ולכן, יש לדעת כיצד לפעול בתחום הדק שבין שמירה על ילדנו לבין חציית הגבול.

 

לשמור על הילדים קרוב

הדיסקרטיות

בהתאם לנאמר, בני הנוער בעת שמגלים כי ישנה חדירה לפרטיותם עלולים לפרש זאת לרעה ולהתרחק מהוריהם. ולכן, בכל מצב של מעקב אחר ילדנו חשובה מכל תהיה הדיסקרטיות, לא לתת לילד תחושה כי מתרחש אחריו מעקב וכי הוריו צופים בפעולותיו.

 

הדיסקרטיות

אלו עלולים להיות נקודת על חזור בה הילדים מאבדים את האמון בהוריהם. ולכן, חשוב יהיה לפנות לחוקר מקצועי ומיומן שידע כיצד לנהל את המעקב מבלי לעורר ולו החשד הקטן ביותר בקרב הנוער אחריו עוקב.

מעקב נוער
מעקב נוער

לא להסתבך עם החוק

לצד הפגיעה בפרטיות והעדר האמון העלולים להתרחש במידה ויתברר לנוער כי בוצע אחריו מעקב, מבצע המעקב עלול להסתבך עם החוק שכן ישנו חוק האוסר חקירת קטינים.

ולכן, חוקרים מנוסים ומקצועיים ידעו היטב מהן הפעולות שהם אכן יכולים לבצע כאשר מדובר בקטינים ואילו לא. חוקרים שאינם מכירים טוב את החוק, עלולים להסתבך עם החוק ולהביא את החקירה ליותר מזיקה מאשר מועילה.

 

לא להסתבך עם החוק

 

עניין של טיימינג

עניין הזמן הינו עניין חשוב ביותר בכל הקשור לחקירות נוער. על אף החינוך שקיבלו ילדנו בבית ועל אף שאנו בטוחים כי הם הילדים הכי טובים שיש, הם עלולים להיגרר חברתית ולהפעיל שיקול דעת שגוי שכן הם עדיין צעירים. אך לפעולות אלו ישנו מחיר, על אף שביצעו אותם קטינים ואלו יכולים להשפיע על עתידם של ילדנו.

כמובן שכל הורה שהשקיע את כל כולו בגידול ילדיו לא ירצה שדבר כזה יקרה, ולכן, חשוב להיות ערים לחייהם של ילדנו, להקשיב, לבדוק, לשים לב לסימנים מחשידים ולא להמתין, לפנות לגורם מקצועי במידת הצורך על מנת לשמור על ילדנו ולא להצטער שפעלנו מאוחר מידי או לא פעלנו כלל על מנת לשמור עליהם.

 

עניין של טיימינג

 

בדור שלנו זה אחרת

ישנה תפיסה כי אנו כילדים לא היינו צריכים מעקב, על אף שלפעמים השתעשענו על – כן מדוע שילדנו היום יצטרכו מעקב. המענה לכך יכול להתחלק לשתי תשובות: האחת, כמובן שלא כל ילד בהכרח ידרדר ויטעה בשיקוליו, אך גם אין זה מחייב כי אם ההורה לא עשה זאת אז בהתאם גם ילדיו לא.

והשנייה, בעולם המתקדם של היום, ישנם הרבה יותר פיתויים, הרבה יותר אפשרויות והזדמנויות, ובהתאם גם הרבה הרבה יותר סכנות ואפשרויות להפעלת שיקול דעת שגוי. וכאן בדיוק נכנס תפקיד ההורים: לפקח, להיות ערניים ולעצור כל פעילות שלילית שעלולה להזיק לנוער ולפגוע בעתידו.

 

בדור שלנו זה אחרת

 

לכך, מומלץ יהיה להכיר ולהבין מעט את העולם כפי שהוא היום בקרב בני הנוער וכמובן במידת הצורך להיעזר בגורם מקצועי – חוקר פרטי, אשר יבצע מעקב נוער וידע להביא ממצאים מתאימים בצורה הדיסקרטית והמקצועית ביותר לכדי הערכת מצב שלנו ההורים כיצד להמשיך לפעול עם ילדנו.

 

מה בעצם עושים?

כאשר עולה החשד כי ילדנו מסתירים מאיתנו מידע חשוב, כאשר אנו מזהים סימנים מוזרים בהתנהגותם ואף כשאנו סתם חשים חוסר שקט נפשי, יהיה נכון לפנות לחוקר לביצוע מעקב נוער אחר ילדנו. מעקב זה ייעשה בצורה דיסקרטית לחלוטין, מתוך מקצועיות וניסיון אשר תציב בפנינו את כלל המידע הנחוץ לנו לחישוב פעולותינו הבאות בחינוך הילדים.

לעיתים נגלה כי אכן צדקנו בחשדנו ונפעל למגר את ההתנהגות ולשמור על עתיד ילדנו ואילו לעיתים נגלה כי מדובר היה החשדות שווא – במצב זה אין זה בזבוז זמן וכסף, מאחר והשקט הנפשי חשוב ביותר.

 

מה בעצם עושים?

 

סיכום

בעולם המתקדם נוספו סכנות ופיתויים רבים לצד הלחץ החברתי המוכר והישן שעלולים לגרום גם ל'ילד טוב' שבבית מתנהג בצורה הטובה ביותר – להידרדר למגוון רחב של פעולות שליליות שלא היה מגיע אליהם לבדו.

ולכן, חשוב מאוד כי ההורים יהיו בבקרה על ילדים אך ללא מתן תחושה לילדים כי ישנה בקרה רבה עליהם ובמקרה הצורך לפנות לחוקר לביצוע מעקב נוער. בביצוע מעקב נוער חשוב ביותר לבחור חוקר מיומן ומקצועי שיפעל בדיסקרטיות המרבית ויבטיח כי ילדכם לא ידעו כי מתרחש מעקב אחריהם, עניין העלול ליצור יחסים בעיתיים עימם.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים