הסכם הורות משותפת: איך לבדוק את הצד השני? ולמה?

הסכם הורות משותפת מעניק תוקף חוקי לכל סוגי המשפחות "האחרות", שבהן ההורים לא נישאו כדת משה וישראל דרך הרבנות, או שאין בהן מבנה "משפחתי קלאסי": זוגות אתאיסטים, זוגות חד מיניים, מכרים ללא קשר זוגי ועוד. איך תדעו שהפרטנרים שבחרתם כהורים לילדכם באמת מתאימים למלאכה? כאן נעסוק בסיבות לבדוק את שותפיכם להורות המשותפת וכיצד תעשו זאת בפועל.

 

כל אדם רשאי להיות הורה

בישראל עדיין לא קיים שוויון זכויות מלא לכל סוגי המשפחות באשר הן. יחד עם זאת, ההכרה הציבורית בסוגי המשפחות ה"בלתי שגרתיות, גדלה. כיום אנשים רבים בוחרים ליצור הסכם הורות משותפת, שבו הם מצהירים על כוונתם להפוך להורים ולהסדיר מראש את נושאי גידול הילדים כדי להימנע ממחלוקות עתידיות. הסכם ההורות המשותפת קובע מהי האחריות של כל אחד מההורים וכיצד יגדלו את ילדם מלידה ועד בגרות על כל הפירוט והאידיאולוגיה הכרוכים בכך. הסכם זה נערך ע"י עורך דין מתאים ומקבל תוקף חוקי מבית המשפט.

 

הורות משותפת: מה כבר ישתבש?

אפשר לדון עוד הרבה ביתרונותיו הנפלאים של הסכם ההורות המשותפת, אך הפעם נעסוק דווקא בבדיקות האישיות שיש לבצע לפני החתימה עליו. מאחר וההסכם מקבל תוקף משפטי, כל הפרה מסעיפיו מחייבת בסנקציות משפטיות. במילים אחרות – לא תוכלו לחזור בכם מההסכם או להפר את הנקוב בו, אם תגלו בעתיד שזוגכם להורות אינם מי שחשבתם שהם.

כך לדוגמה, זוג חד מיני שחתם על הסכם עם מכרה במטרה להביא ילד משותף לעולם, גילה כעבור מספר שנים שמדובר באישה בעלת אישומים בעבירות צווארון לבן. במקרה אחר, גילתה אם טרנסג'נדרית שאימצה ילד יחד עם בן זוגה, שמדובר באדם נשוי עם ילדים נוספים ממספר נשים שונות.

 

חקירה להורה השני לפני חתימה

הורים שיצרו הסכם הורות משותפת אינם בהכרח גרים יחד, או מתנהלים בשותפות כלכלית כלשהי. לפעמים הם מכירים רק במטרה להביא ילדים יחד לעולם. לפיכך, הם חשופים לתרמיות והתנכלויות משמעותיות ופעמים רבות נאלצים להישאר כבולים להסכם שחתמו עליו מבלי שום יכולת להתנער ממנו. לכן לפני חתימה על ההסכם, מומלץ לאתר משרד חקירות שיבצע בדיקת מהימנות להורה השני. בדיקה זו תוכל להתפרש על שני מישורים עיקריים:

חקירה כלכלית – חקירה זו כוללת בדיקת מסוגלות כלכלית, איתור מקומות עבודה, נכסים וזכויות, חשבונות בנק, תיקים בהוצאה לפועל, תביעות בבתי משפט, פעילות עסקית בתאגידים ועוד.

חקירת מהימנות – בדיקה זו "תדוג" את טיבו של הצד השני ברמת ההקשרים החברתיים והרומנטיים שלו: האם מדובר באדם המבצע בחדרי חדרים התנהגות פלילית או סוטה? האם הוא נוטה להפעיל מניפולציות על אחרים או מפתה מבחינה רומנטית בני זוג שישפרו את מצבו הכלכלי? האם משפחתו של ההורה "נקייה" ממעורבויות דומות במישור זה ובמישור הכלכלי?

 

בדיקה מקצועית לפני חתימה על ההסכם

הסכם הורות משותפת מספק מענה לכל סוגי המשפחות וההורות באשר הן. יחד עם זאת, אין להקל ראש בבדיקת הצד השני במשרד חקירות מקצועי, כדי לעמוד במדויק על טיבם של ההורים של ילדכם העתידי.

הורות משותפת

 

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email