חוקר פרטי אחר עובדים, מותר או אסור? ואיפה עובר הגבול?

עובדים טובים הם חלק הכרחי בכל עסק וללא ספק מהווים מרכיב חיוני ומכריע באשר למידת ההצלחה או חוסר ההצלחה של אותו בית עסק.

מסיבה זאת מעסיקים רבים יהיו מוכנים להשקיע מאמצים ומשאבים רבים על מנת להבטיח כי העובדים שלהם אכן עושים את עבודתם נאמנה. מידע כזה על טיב תפקודם של העובדים הנוכחיים או רמת אמינותם של עובדים פוטנציאלים המיועדים לתפקידים רגישים יכול לסייע למעסיקים אשר חוששים שמא העסק שלהם לא מתנהל כשורה.

בדיוק מסיבה זאת מעסיקים רבים פונים לעזרתם של חוקרים פרטיים. המשיכו לקרוא אם ברצונכם לדעת באילו מקרים חוקר פרטי עשוי לסייע לכם ומה חשוב שתדעו על מנת לא לעבור על החוק ולהפר את הפרטיות של העובדים מעבר לנדרש.

 

מתי בדיוק כדאי לשקול להעסיק חוקר פרטי בתחום העבודה

לעובדים בתפקידים מסוימים יש כוח רב. הם נחשפים למידע עסקי רגיש, מתחזקים קשרי חברות עם לקוחות וקולגות בתחום העיסוק ומחזיקים בהרשאות שמאפשרות להם גישה לכספי החברה.

מסיבה זאת כאשר עובד מועל באמון שניתן לו ההשפעות המעשיות של כך עשויות להיות מרחיקות לכת ואף להוות סכנה של ממש לעתיד החברה. חברה שסופגת פגיעה כלכלית קשה, פגיעה בשמה הטוב ובאמינות שלה או אובדן של מידע חיוני עשויה לספוג נזק משמעותי אשר עשוי להוביל לסגירתה.

מסיבה זאת בעת העסקת עובד חדש לתפקיד רגיש שכזה לעיתים יבקשו מעסיקים לאסוף מעט רקע עליו או לחלופין כאשר המעסיק חושד בהתנהגות לא נאותה מצד עובד בתפקיד שכזה חוקר פרטי יוכל לסייע לאסוף מידע על התנהלותו של העובד בעבודתו. מידע שכזה יעזור למעסיק לקבל החלטה לגבי הצורך לפטר את העובד ואף לשמש כהוכחה להתנהלות הבעייתית של העובד במקרה של תביעה.

 

מהן הסכנות אשר עומדות בפני מעסיק אשר שוכר חוקר פרטי

על אף התועלת הרבה שניתן להפיק מאיסוף מידע אודות העובדים, זהו כלי שיש להפעיל בצורה מבוקרת ושקולה שכן לצד התועלת קיימים סיכונים רבים למהלך שכזה. במקרים רבים, חוק הגנת הפרטיות עומד לצדו של העובד ובמידה והעסקתם חוקר פרטי אשר עבר על חוקים אלו אתם חושפים את עצמכם לתביעה פוטנציאלית מצדו של העובד.

מסיבה זאת בטרם אתם מעסיקים חוקר פרטי במטרה לחקור את התנהלותו של העובד שלכם חשוב מאוד שתתייעצו עם עו"ד דיני עבודה על מנת שתבינו אילו סוגי חקירות החוק מאפשר לכם ומאילו חקירות יש להימנע בכל מחיר. כמו כן, חשוב שתדעו שגם אם פעלתם במסגרת החוק במידה והעובדה שהעסקתם חוקר פרטי תתגלה הדבר עשוי לערער את היחסים במשרד ולכן חשוב מאוד שהחוקר הפרטי שהעסקתם יהיה מקצועי ומיומן ביותר.

למען החברה שלכם ולמען כלל העובדים שלכם, כמעסיקים לעיתים יהיו מקרים בהם תאלצו לקבל החלטות קשות ולקחת צעדים פחות נעימים כמו העסקת חוקר פרטי כדי לבדוק שהעובדים מתנהלים כשורה. במקרה כזה חשוב שתתייעצו עם מקצוענים כדי להפיק מהמהלך את התועלת המקסימלית עם הנזק המינימלי.

 

פטיש וספרים משפטיים

חקירה בזכוכית מגדלת
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.