לוגו חוקר פרטי רקע שקוף

האם צריך חוקר פרטי על מנת להוציא דרכון ליוצאי טורקיה?

האם יוצאי טורקיה יכולים להוציא דרכון פורטוגלי?

בין הקהילה היהודית בטורקיה לבין גירוש ספרד ישנו קשר הדוק משום שהאימפריה העות’מאנית פתחה את שעריה בפני היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל. לכן, לפי חוק האזרחות הפורטוגלי, חלק מיוצאי טורקיה זכאים לדרכון פורטוגלי.

ואולם, לא מדובר בכל יוצאי קהילות טורקיה משום שחלק מן הקהילות היהודיות בטורקיה התקיימו עוד לפני וחלקן אחרי גירוש ספרד.

היהודים התפזרו לאורך האימפריה העות’מאנית, למשל חלקים גדולים התיישבו ביוון, בישראל של ימינו ובמדינות אחרות.

ניתן לראות את הקשר הזה גם באמצעות השפה שהייתה דבורה על ידי היהודים בטורקיה – הלדינו. בדומה ליידיש הלדינו היא שפה ספרדית ששימשה את היהודים. המשך השימוש בשפה מעיד על הקשר העז בין התרבויות שממשיך להשתמר עד הדורות האחרונים.

 

האישור מקהילה היהודית בפורטוגל

בשל השימוש בלדינו, יחסית קל לשכנע, במקרים רבים, את הקהילה היהודית בפורטוגל (בליסבון ובפורטו) שישנו קשר בין הקהילות דוברות הלדינו לבין פורטוגל. כלומר, קל להוכיח, באופן יחסי, את זיקת הצאצאות הדרושה על מנת להתחיל את השלבים במסע להשגת דרכון פורטוגלי ליוצאי טורקיה.

במידה ובמשפחה ישנם אנשים שעדיין חיים את המסורת היהודית הטורקית באופן יחסית קרוב, כלומר, דוברי השפה או מבצעים כל מיני מנהגים שהם חלק מן המסורת הספרדית, הדבר יכול להקל משמעותית על הליכי ההוכחה הדרושים.

במקרים אחרים, יכול להיות צורך בחוקר שיערוך מחקר גנאולוגי, כלומר מחקר משפחתי שיוכיח את הזיקה לפורטוגל. זה תלוי מקרה וקהילה, שכן בחלק מן הקהילות הוכחות אלו הן פשוטות יותר ובאחרות מדובר במקרים לא מובהקים.

משמעותו של המחקר הגנאולוגי הוא למעשה חקירה באילן היוחסין המשפחתי, עד שיתחקה אחר השלב שנחוץ להוכחת הקשר לגירוש ספרד.

ניתן לשכור חוקר גנאולוגי באופן פרטי שיעשה את המחקר הזה כחלק מהגשת המסמכים באופן עצמאי, אולם, שירותיו, במיוחד במקרים המורכבים יותר הם יקרים למדי, זאת לעומת שכירת שירותיו של משרד שמתמקצע בתהליכי קבלת דרכון הפורטוגלי.

המחקר העצמאי כולל מידע רב בשפות שאנו לא דוברים, עלול לכלול ביקורים בארכיונים שונים בתחנות המשפחתיות בדרך, דבר שגוזל זמן רב, עלול לעלות המון כסף, בין היתר בשל הצורך בעזרה של מקומיים רבים להשגת המידע הדרוש.

 

הבחירה לשכור עורך דין

קבלת שירותיו של עורך דין שמומחה ובקיא בכל הליכי האזרחות הפורטוגלית (על כל הניואנסים והדקויות שהיא כוללת), על אף שאיננה הכרחית, מקלה מאוד על ההתמודדות עם ההליכים הבירוקרטיים או הקושי עם מסמכים בשפה הפורטוגזית.

לרוב מי שאיננו בקיא בהליכים מבזבז זמן יקר ערך בהתמודדות עם הבירוקרטיה, מה שלרוב גורר עלויות רבות של אגרות ושליחות נוספות שלא היו קורות במידה והיו נועצים בעורך דין בזמן.

לסיכום, שכירת חוקר יכולה להיות הכרחית בהתאם לנסיבות, על מנת להבין בדיוק האם ישנו צורך בחוקר יש להיוועץ בעו”ד.

 

חוקר פרטי וזכוכית מגדלת

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שירות לקוחות
תוכן עניינים
רוצים לדבר איתנו ? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מחפשים חוקר פרטי ? השאירו פרטים - דיסקרטיות מובטחת!