חקירה פרטית לפני ערעור על דו"ח תנועה

לאחר קיומו של אירוע שמצדיק את הפעלת הביטוח ומטבע הדברים כולל תביעת פיצויים כלשהי.

האינטרס של חברות הביטוח, הוא להקטין כמה שניתן את הפיצויים שהן יתנו למבוטח.

אחת השיטות המרכזיות בעניין זה הוא שליחת חוקר פרטי.

 

מהי עבודתו של חוקר פרטי בהקשרים של תאונות דרכים?

על בסיס חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מי שהיה חלק מתאונות דרכים, יקבל פיצויים על כך מחברת הביטוח של הרכב. לרוב חברות הביטוח מכירות בחובתן לשלם את הפיצויים אבל המחלוקת העיקרית היא על גובהם של הפיצויים.

עבודתו של החוקר הפרטי, היא לנסות ולקעקע את מהימנות הטענות של המבוטח – ניסיונות להוכיח שהנזק קטן משטען. כדי לעשות זאת, משתמש החוקר הפרטי, בתור איש מקצוע מיומן בטקטיקות רבות הכוללות תחקור עדים, שכנים, קרובי משפחה, הסרטה, מעקב ותיעוד של המבוטח התובע.

ניסיונותיו של החוקר הפרטי לערער את מהימנותו של המבוטח יכולים להיות אף פחות קונבנציונליים, למשל לקשר ערעור על דוח תנועה להתנהלות כזו או אחרת בדרכים.

 

דרכים להישמר מפני ניצול תמימותם של המבוטחים

יש לזכור, כי על פי חוק החוקר הפרטי חייב להציג עצמו ככזה ואין הוא יכול להציג את עצמו בתור דמות אחרת (בין אם דמות ציבורית מסוימת, למשל שקשורה לרשויות האכיפה או כל דמות שהיא).

למעשה, חוקר פרטי לא יכול לסלף ולו במעט את עבודתו – אין הוא יכול להציג עצמו בתור חוקר (אלא רק בליווי המילה פרטי).

פעמים רבות, בשל ההפתעה (שכן יכולים להגיע ללא תיאום מראש) או תמימותם של המבוטחים, הם מוכנים לשתף פעולה עם החוקר הפרטי מבלי להיוועץ קודם לכן עם עורך הדין שלהם. משום שלכאורה סבורים המבוטחים כי הם מנהלים שיחה תמימה שלא יכולה להזיק כלל לתביעה.

לעיתים, כאשר החוקר הפרטי חוצה את קווי הגבול האתיים, הדבר יכול לעלות לכדי עילה משפטית של חוסר תום לב, דבר שיכול לפסול את כל עבודתו. אולם, לא כדאי כלל ועיקר להסתמך על זה. בשעת החקירה, המבוטחים לא יודעים לכדי מה יעלו תוצרי החקירה שלו.

 

כיצד ניתן למנוע ניסיונות אלו?

ראשית, חשוב לזכור שהחוקר הפרטי יפעל בין אם המבוטח ישתף פעולה או לא, אבל, באותה הנשימה, ככל שהמבוטח וקרוביו לא יסכימו לשתף עימו פעולה, לא ברור אם התחקירים שלו יניבו את הפירות שלהם מייחלות חברות הביטוח.

בעקבות זאת, יש להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה, במקרה זה לתעבורה, למשל עורך דין תעבורה עקראווי ערן. עורך הדין מיומן במקרים מסוג זה והם יכולים להנחות באופן מדויק את הלקוח כיצד להתמודד עם עבודת החוקר הפרטי.

כמו כן, אין לעשות דבר שקשור לתאונה מבלי היוועצות קודמת עם עורך הדין. גם דברים שנראים כלא קשורים יכולים להיות מזיקים ככל שהם נעשים ללא ייעוץ קודם.

 

מאזניים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.