כיצד מתבצעת חקירה צבאית

חקירה צבאית היא אירוע לא נעים שמספר לא מבוטל של חיילים נאלצים לעבור במהלך שירותם הצבאי, חיילים נחקרים על ידי המשטרה הצבאית בעוון סיבות מגוונות, מעבירות סמים עבור בעבירות חמורות יותר של סחר בנשק ועד עבירות שקשורות בתפקוד הצבאי של החייל. הרבה חיילים לא יודעים כיצד מתבצעת חקירה צבאית ומה זכויותיהם בהליך.

חייל מסתובב

ייחודיות החקירה במצ"ח

ראשית חשוב להדגיש כי חקירה במצ"ח היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין, ככזאת אתם תשבו מול חוקר צבאי, למשטרה הצבאית החוקרת יש סמכות בלעדית בפתיחת חקירות, היא יכולה לפתוח בחקירה שמזמין מפקד שחושד במי מחייליו ואף לפתוח בחקירות עצמאיות. התנהלות החקירה דומה לחקירה פלילית כאשר מול החייל יושב איש המשטרה הצבאית החוקרת אשר חוקר בפועל את החייל. לאחר מיצוי החקירה המשטרה הצבאית מחוייבת להעביר את ממצאיה לפרקליטות אשר תקבל החלטה לגבי צעדי ההמשך.

שיטות חקירה של מצ"ח

המשטרה הצבאית החוקרת נוהגת, בדומה למשטרה האזרחית, להשתמש בתרגילי חקירה שלעיתים מצליחים לסבך את החיילים ולגרום להם להודות באשמה, אם אתם צפויים להגיע לחקירה כזאת תוכלו לעזור לעצמכם אם תכירו את חלקם.

טענה לראיות חזקות

חוקרי מצ"ח נוטים להצהיר בפני הנחקר שיש להם ראיות חד משמעיות ובלתי ניתנות להפרכה לכך שהנחקר ביצע את העבירה, לפני שאתם נלחצים בקשו מהם לראות את אותן ראיות, במקרים רבים מדובר בהתרברבות ובדברים שאין בהם ממש.

חוקר טוב וחוקר רע

ממש כמו בסדרות הטלוויזיה, סביר שאחד מהחוקרים יהיה קשוח יותר, יאיים בעונשי מאסר ממושכים ויתייחס אל הנחקר באופן בוטה, לעומתו יהיה חוקר נחמד יותר שינסה לפנות אל הרגש וההגיון שלכם, אולי הוא יזדהה עם המעשה שלכם וייתן לכם תחושה שהוא נמצא בחדר לטובתכם, מדובר בתרגיל חקירה, אל תתפתו להאמין לו.

חקירה ממושכת

לעיתים וכדי לעייף את הנחקר, החקירה מתארכת מאוד, אם אתם נמצאים בחקירה או בבית מעצר יותר מ-24 שעות תוכלו לדרוש שיביאו אתכם בפני שופט צבאי. כמו כן, אם אתם מרגישים לא טוב במהלך החקירה תוכלו לדרוש לראות רופא.

זכויות החיילים הנחקרים במצ"ח

חייל שנחקר במשטרה הצבאית החוקרת זכאי לכל הזכויות להן זכאי נאשם אזרחי, עצם היותכם בצבא לא גורעת מכם דבר. חייל שייקלע לחקירה מסוג זכאי למספר זכויות.

זכות התייעצות עם עורך דין

כל חייל זכאי לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי, פנייה לעו"ד צבאי מומלצת במיוחד שכן הוא לרוב מכיר את מערכת השיפוט הצבאי, השתתף בתיקים רבים בעבר ויוכל לעזור לכם להיחלץ מהצרה שאתם מצויים בה ביעילות ובמקצועיות (מתי יש צורך בהתערבות משפטית בזמן חקירה?). יש הנחה שגויה הנפוצה בקרב חיילים רבים לפיה עצם הפנייה לעו"ד כמוה הודאה באשמה, זה לא המצב, ייעוץ מקצועי ימנע מכם לעשות טעויות לא מחוייבות שעלולות לסבך את מצבכם.

לפרטים נוספים תוכלו לפנות אל עו"ד מירי גביש.

זכות השתיקה

בדומה לחקירה פלילית רגילה גם לנחקר במשטרה הצבאית יש אפשרות לשמור על זכות השתיקה, השתיקה אינה מתפרשת כהודאה במעשים ולעיתים היא יכולה לסייע לכם בשמירה על האינטרסים שלכם.

 

חיילים עומדים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים