חקירת מהימנות עובדים

חקירת מהימנות עובדים הינה תחום מוכר שנים רבות, אשר לרוב מתקיים סביב חברות ממשלתיות, בנקים וחברות אשראי. בחברות כאלו, המעסיקים מבקשים לערוך מחקר טרום תעסוקתי בכדי לבדוק את מהימנות העובדים לפני העסקתם בכדי למנוע תקלות בהמשך.

במשרדים כאלה מכובדים, ישנה חשיבות גבוהה לחשיפה למידע מסווג ורגיש ולכן יש לוודא שהעובד אמין ואין לו רקע פלילי או תעסוקתי בעייתי אחר. בחקירת מהימנות עובדים, הרבה פעמים עורכים בדיקת פוליגרף וכן בדיקת רקע שבודקת את העבר של העובד במקומות תעסוקה שונים וכן גם בחייו הפרטיים באופן כללי.

חוקר פרטי יכול לסייע לכם כבעלי העסק לוודא שהעובד שאתם מבקשים להעסיק אכן אמין ולא יפגע באינטרסים שלכם וכמו כן באינטרסים הציבוריים שלכם במידה ואתם משרד הנותן שירות לקהל רחב בנושאים רגישים.

כיום, לא מתקיים משרד מכובד הפועל עם מידע רגיש שאינו עושה חקירת מהימנות לעובדים שלו בעת קבלתם וכן גם לעיתים במהלך עיסוקם כעובדים במקום. במאמר הבא תקבלו סקירה אודות חקירת מהימנות עובדים וכך תוכלו לקבל תמונה ברורה כיצד מתנהלת חקירה כזו ומה מומלץ להכיר אודותיו.

 

 

מהי עבריינות תעסוקתית ?

עבריינות תעסוקתית הינה עבירה שמבצע עובד כנגד הארגון בו הוא מועסק. בתוך העבירה מצויה ההנחה שהעובד בוחר באינטרסים האישיים שלו על האינטרסים של החברה על אף שהוא מאורה בהם ואמור לקחת אותם כערבונו.

ישנם שלל עבירות מוכרות אשר עובדים עשויים לעשות כנגד הארגון שבו הם עובדים כגון:  גניבות, עברות פליליות, שוחד, הפרות של נהלים בצורה מכוונת ועוד.

כאשר מדובר על עבריינות תעסוקתית חשוב להדגיש שאין הבדלים של נושאי תפקידים או דרגות בארגון אשר יכולים לבצע עבריינות תעסוקתית, כל אדם הלוקח חלק בארגון עשוי להישפט על עבריינות תעסוקתית בכל תחום שהוא.

ישנו סל רחב של אופציות חקירה אשר תמונה בחקירת מהימנות עובדים בשביל לעלות על פני השטח אמינות של עובדים בחברה. לרוב, מושג חקירת מהימנות עובדים מתייחסת לחקירות המתבצעות טרם קבלת העובד לעבודה ויפורט גם בהמשך המאמר.Most of the time, the concept of employee reliability investigation refers to the investigations carried out before hiring the employee and will be detailed later in the article.

 

מהי חקירת מהימנות עובדים?

כאשר אתם פונים לחברת חקירות בנושא חקירת מהימנות עובדים למעשה אתם שוכרים לכם חוקר פרטי אשר יעשה בדיקה מעמיקה אודות העובד הרלוונטי ולפי הדרישות שלכם.

תחקיר מהימנות עובדים מתבצע על כמה מישורים שונים, ראשית ישנו תחקיר מעמיק של הלקוח – לרוב, המעסיק של העובד אשר מבקש לחקור את עובדים שלו. במהלך התחקיר החוקר מבקש כמה שיותר מידע אודות העובד, סביב מקום העבודה שלו ולעיתים גם על חייו האישיים, היסטורית החברה והעובדים השונים בה וכדומה.

בנוסף, לרוב מתקיימות חקירות פוליגרף בכדי לערוך תחקיר מילולי אל מול העובד הפוטנציאלי או הקיים בכדי לחשוף מידע בצורה יעילה וממוקדת. שלב זה, יעשה במהלך מתקדם של החקירה, כאשר כל השאלות שיש לשאול את הנחקר הינן ברורות וממוקדות.

כאשר מדובר על בדיקה טרום תעסוקתית – תערך על ידי החוקר הפרטי בדיקת עברו של העובד אם כעובד במשרות אחרות ואם בחייו האישיים לפי הצורך. לעיתים עובדים מסתירים טיפולים שעברו, אשפוזים ועניינים רפואיים שונים, ולכן תפקיד החוקר לעלות על אלה ולחשוף גם אותם כלפי השטח.

בנוסף, ירצה המעביד לגלות על קשרים פוטנציאליים עם עולם תחתון או חברות מתחרות כאחד. במקרים של חשד מפני שוחד, התחקירים שנעשים על ידי החוקרים הפרטיים מורכבים וצורכים הרבה מידע ועזרה של רואי חשבון, לשכות המס, עובדים רבים נוספים בחברה וכדומה בכדי לקבל תמונה מלאה.

ישנם כמה סיבות שמעסיקים פונים למשרדי חקירות עבור ביצוע חקירת מהימנות לעובדיהם, לפניכם הסיבות העיקריות:

  • כפי שצוין, ניתן לערוך חקירה לעובד חדש טרם קבלתו לעבודה, וזאת בכדי לקבל רקע על העבר שלו ולוודא שהוא אמין.
  • כמו כן, מעסיקים רבים עורכים חקירה לעובד קיים בכדי לוודא אמינות או כאשר עולה חשד של חוסר תפקוד ראוי ופגיעה באינטרסים של החברה.
  • חלק מהמקרים, המעסיק מבקש חקירת מהימנות עבור עובד שלו כאשר הוא מצפה לקדם אותו לדרגה גבוהה יותר, שם ייחשף למידע רגיש אף יותר ולכן רוצה לוודא את התאמתו לתפקיד.
  • מקרה נוסף ועיקרי לרוב, ברצון של מעסיקים לבצע חקירת מהימנות עובדים, היא בכדי לוודא האם העובד הפוטנציאלי עשה עברה פלילית בעברו. כאשר מעסיק חושד במצב כזה, הוא במידה מסוימת רוצה לוודא אם העובד עשה עבירה על החוק כלל אך בפרט האם לקח חלק בעבירה כלפי ארגון או משרד קודם שעבד בו. בחקירה בודקים האם העובד גנב או מעל באמון בדמות גניבת מידע במקום העבודה הקודם שלו. ישנם עובדים רבים בחברות או משרדים בעלי כוח ומידע רגיש אשר נחשפים לכמות מידע גבוהה מאוד שבפוטנציאל עלולה לשמש כנגד החברה במידה והעובד אינו אמין.
  • מקרה פחות נפוץ אך כן קיים, הינו בדיקה האם העובד מזייף מחלה בכדי לקבל חופשה. במקרים בהם העובד לוקח חופשות ארוכות של מחלה אך עולה חשד שאין זה בצדק ובשקר, מעסיקים רבים מבקשים לערוך חקירה ולבדוק את פועלו של העובד במהלך חופשת המחלה וזאת בכדי להוכיח האם אכן היה חולה או זייף זאת.
  • במקרים בהם ישנם חברות גדולות המתחרות במשק, ישנם עובדים המקבלים תשלום עבור הדלפת מידע רגיש לחברה המתחרה. מקרים אלה נפוצים וקשים מאוד לגילוי גם עבור החוקרים הטובים ביותר וזאת בגלל שלרוב מדובר באנשי מפתח בכירים בחברה אשר לוקחים את השוחד או כמו כן זוטרים מאוד ולכן קשה לזהות אותם. מקרים כאלה מהווים סיכון ממשי לעסק, לעיתים יותר מגניבת כספים ולכם במקרה זה
  • החקירה היא עניין מתבקש וקריטי שלרוב פותר את המקרה בצורה מהימנה ויעילה.

 

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email