חקירות גניבה

רכוש הינו בעל משמעות גבוהה ביותר בחייו של כל אחד מאיתנו: בית, חפצים, רכבים, כל אלו נחשבים לרכוש שלנו. אך עם חלוקת הרכוש בין בני האדם, לעיתים מתרחשות גם גניבות, לקיחת רכוש של אדם אחר ללא הסכמתו וללא ידיעתו. במקרים כאלה יש לפתוח בחקירות גניבה.

גניבות יכולות להיות הן בחיים האישיים כדוגמת פריצה לבית וגניבת כסף ורכוש בעל ערך רגשי או כספי והן בחיים העסקיים כדוגמת פריצה וגניבה מעסקים של כסף, מוצרים, חומרים, כלים ועוד. כך או כך, לאלו יכולה להיות השפעה רבה על המשך אורח החיים של האדם הפרטי ממנו גנבו ועל המשך קיומם של עסקים שלעיתים אף לא מצליחים להמשיך לתפקד לאחר הגניבה. לכלל מקרים אלו ישנו פתרון, פניה לחוקר פרטי אשר יסייע למצוא את הגנב ולהעמידו לדין.

סוגי גניבות

גניבה היא לקיחת דבר בלי רשות בעליו והיא יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון מקרים: בתחומים הפרטיים – גניבת רכוש בעל ערך רגשי, גניבת כסף פרטי וגניבת רכב ובתחומיים עסקיים – גניבת כסף של העסק (לעיתים אף למצב של הפיכת העסק להפסדי לגמרי כאשר התפוקה שלו אמורה להיות מאוד רווחית), גניבת כלים ורכוש עבודה של העסק וכן גניבת מוצרי העסק.

ניתן להבחין גם בין גניבה חד פעמית, כלומר שתתרחש גניבה פעם אחת ולא תתקיים פעם נוספת ובין גניבה מתמשכת, בה בכל פרק זמן מתרחשת גניבה נוספת. כמות הגניבה וכן תדירות הגניבות ישפיעו רבות על האדם או העסק שהגניבה נעשתה ממנו וככל הנראה יקבעו האם וכיצד ינקוט בכדי להימנע מגניבה נוספת וכן בכדי לקבל את הרכוש או הכסף חזרה.

גניבה חיצונית וגניבה פנימית

גניבה יכולה לבוא לידי ביטוי בשתי דרכים: חיצונית ופנימית. גניבה פנימית תהיה כאשר האדם או קבוצת האנשים אשר גונבים הינם בעלי קשר לאדם או לעסק ממנו הם גונבים, והגניבה תתרחש מתוקף הידע שצברו מהקשר עימו וכן לאור ההימצאות שלהם בקרבת רכושו.

כך למשל תהיה גניבה של עוזרת בית שתכניס לתיקה רכוש וכסף אותם תזהה בעת עבודתה, גניבה של עובד מפעל אשר חשוף לרכוש בעל ערך וייקח אותו עימו, גניבה הבאה לידי ביטוי באי דיווח של הכנסה לבית העסק ולקיחת הכסף לכיס האישי ועוד. לעומת זאת, גניבה חיצונית תהיה כאשר הגנב או הגנבים אינם בעלי כל קשר יום יומי או תקופתי עם האדם או העסק, כלומר פריצה או גניבה בה אדם מסוים יודע או לא יודע על הימצאות רכוש או סכום כסף במקום מסוים ומחליט להיכנס למקום ולגנוב אותו.

פניה לחוקר פרטי ולמשרד חקירות

בעת שמתרחשת גניבה אשר פוגעת בצורה משמעותית באדם או בעסק ממנו נלקח הרכוש, עולה הצורך לפנות לחוקר פרטי או למשרד חקירות על מנת שימצאו את העובר על החוק, יעמידו אותו לדין ובכך ימנעו את הגניבה הבאה ובנוסף ינסו להשיב את הרכוש הגנוב. לאחר הפניה לחוקר או למשרד המתאים לכך, העבודה מול החוקר תכלול מספר שלבים בהתאם לסוג הגניבה.

חקירות גניבה
חקירות גניבה

ראשית יהיה על הלקוח להסביר את כלל פרטי המקרה, ולהציג כל ראיה שתוכל לעזור (כדוגמת מצלמות אבטחה במקומות שונים, לוח משמרות של העובדים, זמני כניסה ויציאה וכד'). השלב השני יהיה ניסיון איתור של הרכוש הגנוב ובהתאם מציאת הגנב. במידה ושלב זה לא נחל הצלחה או שלא ניתן היה לקיימו, יהיה הצורך לעבור לשלב השלישי – במקרה גניבה אשר חוזר על עצמו, יבנה החוקר תוכנית פעולה למציאת הגנב הכוללת מעקבים ולרוב גם שימוש באמצעים טכנולוגים שיסייעו במציאת הגנב. השלב הרביעי יחולק לחקירה גלויה וחקירה סמויה.

בחקירה גלויה יערוך החוקר תשאול ובדיקה של מהימנות העובדים על מנת לאתר את העובד שגנב. ובמקרי חקירה סמויה יחפש החוקר משתפי פעולה ואף יצור סיפור כיסוי על מנת להבין את התנהלות העובדים מקרוב. לאחר כל שלבים אלו ככל הנראה תהיה בידי החוקר התשובה אודות הגנב או הגנבים וכן יהיו בידיו גם הוכחות לכך.

חלון הזדמנות – הזמן הולך ואוזל

ההחלטה האם לפנות למשרד חקירות לא תמיד מובנת מאליו, בעיקר כאשר הנזק גבוה ולכן ישנו הרצון לצמצם הוצאות נוספות ובכללן הוצאות חקירה. אך במידה והנזק אכן גבוה, ניתן לעיתים יהיה להשיב את הרכוש. במידה ומדובר בגניבה שיטתית, יהיה ניתן לעצור אותה ולמנוע נזק אף גבוה יותר. עם זאת, חשוב לשים לב לזמן ההתלבטות שכן בחקירות מסוג זה קיים חלון הזדמנויות לאתר את הגנבים ולהשיב את הרכוש.

המלצות להגנה

גניבה תביא עימה גם היעדר בטחון ותחושת חשש מגניבה נוספת שכן אם אכן גנב שהצליח לגנוב מצא עניין בגניבה ממקום זה, ככל הנראה ישתלם לו לחזור ולנסות שוב. לטובת מניעה של גניבה נוספת ובשביל השקט הפנימי שלאחר גניבה רצוי ואף מומלץ לצייד את הבית או את העסק באמצעי הגנה. כחלק מסיוע החוקר הפרטי או משרד החקירות באיתור הגנב והשבת הרכוש, אלו יסייעו גם בהמלצות למיגון: מצלמות אבטחה במעגל סגור, התקנת מצלמות נסתרות במקומות אסטרטגיים עם תיעוד וידיאו, מערכות אזעקה, מיגון פתחים, כספות ועוד.

מחיר חקירות גניבה

בהשוואה לנזק הגניבה שנעשה ולנזק שעתיד להיעשות במידה ומדובר בגניבה מתמשכת, ניתן לומר כי החקירה שתעשה תהיה בעלות זולה. מחיר חקירה יהיה תלוי מקרה ויותאם פרטנית בהתאם לשעות המעקב, לאמצעים בהם נעשה שימוש ועוד.

מה חשוב

במקרה של גניבה מאדם פרטי או מעסק חשוב לבדוק ראשית את מידת הנזק, במידה ומדובר בנזק רב או במקרה של חזרה של הגניבה רצוי לפנות לחוקר פרטי או למשרד חקירות על מנת למצוא את הגנב או את הגנבים, להעמידם לדין ולנסות להשיב את הרכוש הגנוב. לטובת העניין רצוי לעשות זאת תוך זמן קצר לאחר המקרה על מנת להעלות את סיכויי הצלחת החקירה. עוד חשוב לאבטח את הבית או את העסק באמצעים שונים על מנת שבמידה וגנבים נוספים ירצו לגנוב גם הם, תהיו בטוחים כי אתם ממוגנים.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.