איך חוקרים האם עושים בדיקות בטיחות תקופתיות בחברה

ברחבי העולם מתרחשים מדי שנה מקרים מצערים שבהם נפגעים עובדי חברות ומפעלים באופן בלתי הפיך בלל ליקויי בטיחות חמורים בסביבת העבודה.

מקרים אלה מעוררים הדים רבים ובצדק, שכן ברוב מדינות העולם וביניהן גם ישראל, קיימות תקנות בטיחות ברורות, שאינן משתמעות לשתי פנים.

אז איך אפשר לגלות אם חברה, או מפעל שאתם חוקרים אכן ביצע/מבצע בדיקות בטיחות תקופתיות כנדרש?

בדיקות בטיחות תקופתיות הן חלק בלתי נפרד מדרישת החוק כלפי בעלי מפעלים וחברות, המעסיקות עובדים. למעשה, אפילו בסביבת עבודה משרדית יש להקפיד על תקנות בטיחות מותאמות, אשר תפקידן להגן על העובדים מפני סוגים שונים של פגיעה, בעקבות ליקויי בטיחות שונים.

למעשה, כל מפעל וחברה, צריכים לדאוג לפן הבטיחותי בסביבת העבודה, בהתאם לאופי המקום, אופי העבודה, רמת ההכשרה של העובדים ועוד. משום כך, במפעלים רבים, כמו גם בחברות מסוימות, אפשר למצוא יועץ בטיחות אשר תפקידו להקפיד באופן קבוע על שמירת כללי הבטיחות בסביבת העבודה, קביעת תקנות, חקירת תאונות עבודה ועוד.

 

איך בודקים אם חברה מפעל, או ארגון מסוים עומדים בתקן?

אם אתם צריכים לבדוק לגבי חברה, ארגון או מפעל, אם מתבצעות שם בדיקות בטיחות תקופתיות, אם הם עומדים בתקני הבטיחות הנדרשים ולא עוברים על החוק, אתם בבעיה.

כדי לבדוק את העניין, תצטרכו לפנות לשני גורמים שונים:

  1. מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד העבודה והרווחה
  2. חברה פרטית העוסקת בתחום הבטיחות, ממנה המפעל מקבל שירותים

 

מקור מידע נוסף שיכול לסייע לכם לברר את העניין הוא עובדים בארגון, שיש להם גישה למידע הזה.

במילים אחרות, בדיקת הנושא היא לא כל כך פשוטה ולכן תידרש תושייה וסבלנות למי שמנסה לברר נושא כה רגיש, אשר יש בו כדי להביא את הארגון לידי קבלת צו הפסקת עבודה זמני, אם יתברר כי קיימים בו ליקויי בטיחות חמורים, שאינם מטופלים כראוי.

בין היתר תפקידו, מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית עוסק בפיקוח ואכיפה, הסמכה ורישוי, מתן היתרים ואישורים וכן עידוד פעילות לקידום הבטיחות בעבודה ולכן יש לצפות כי תמצאו שם לפחות חלק מהמידע שאתם מבקשים, אם כי לעיתים קרובות בדיקות בטיחות מבוצעות דווקא על ידי חברות פרטיות ואז ייתכן שתצטרכו לבצע מחקר קצת יותר מעמיק כדי להבין את התמונה כולה.

 

לסיכום

בדיקות בטיחות תקופתיות הן אלמנט חיוני ביצירת סביבת עבודה תקינה ובטוחה ולכן יש להקפיד לבצע אותן באופן שוטף. חברת צמח בטיחות פועלת בתחום הבטיחות על כל גווניו ומספקת בין היתר: בדיקות בטיחות, הדרכות בטיחות, שירות יועצי בטיחות ועוד.

הקפדה על כללי הבטיחות בעבודה מספקת לא רק שקט נפשי וסביבת עבודה בטוחה לעובדים שלכם, כי אם יכולה גם לספק לכם פתרונות אפקטיביים, חסכוניים לטווח הארוך.

 

 

אנשי בטיחות

פועלים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים