שאלות חיילים: האם לצבא מותר לעקוב אחרי?

שימוש של חיילים ברשתות חברתיות החל כעיסוק תמים ברובו, של חיילים שרוצים לשתף את החברים והמשפחה בהתרחשויות מעניינות מחייהם לאורך השירות הצבאי.

עם הזמן הפך לפרסום בעייתי עם פוטנציאל לסכנה, כאשר חיילים רבים נוהגים לפרסם מידע רגיש, עם, או בלי הבנה מספקת של חומרת המעשה.

כתוצאה, נראה כי צה"ל בודק ושוקל אפשרויות שונות להתמודדות עם הנושא – כולל מעקב אחר חיילים בדרכים שונות.

אבל – האם מותר לצבא לנהל מעקבים אחר חייליו? באיזו רמה ובאיזה אופן זה אפשרי וחוקי ומה אתם יכולים לעשות כדי לא להסתבך?

 

סיבות מוצדקות לביצוע מעקבים אחר חיילי צה"ל?

גם משבר הקורונה הביא איתו אתגרים נוספים, כמו גם קשיים ואף סכנות לתפקוד התקין של מערכות הצבא השונות.

כך למשל, הצבא החל לחפש אפשרויות טכניות לעקוב אחר חיילים ששהו בקרבת חולה קורונה, כדי לא להסתכן בהדבקה ומכאן הדרך הייתה קצרה לפיתוח של אפליקציה מתאימה לציבור האזרחי, הנתון במידה מסוימת תחת מעקב של גורמי הביטחון הרלוונטיים, כמו השב"כ.

 

הבעיה מתחילה כאשר הצבא מגלה מידע בעייתי, או חשוד כבעייתי אודות חיילים שלו, שנאלצים במקרה כזה לפנות לעזרתו של עורך דין צבאי מוסמך, כדי להתמודד מול המערכת המשפטית המשומנת והייחודית של צה"ל.

 

האם המעקב מוגבל רק לתחומים שעלולים לסכן את בטחון המדינה והצבא?

אם בכל זאת נחזור לרגע לנושא הסייבר, הרי שצה"ל עוקב אחר חיילים גם במימד הוירטואלי.

זה כבר כמה שנים שצה"ל מחפש אחר אפיקציה, או תוכנת סייבר מתאימה, שתסייע לו לעקוב אחר פרסומים של חיילים ברשתות חברתיות, כדי למנוע ולאתר פרסומים של נושאים רגישים ואסורים לפרסום מסוגים שונים.

העניין הוא שלצורך כך, הצבא מבקש מערכת שתאפשר לו גישה לנתונים אישיים לגבי החיילים, כמו מידע אישי, רשימות חברים, מידע על פרופילים חסומים, מעקב אחר פייסבוק, יוטיוב, טוויטר ואינסטגרם.

לפי פרסומים שונים בכלי התקשורת, נראה כי מערכות הטינור והמעקב שמפעיל הצבע כנגד אזרחים וחיילים ישראלים, נעשות בקנה מידה שמדאיג אזרחים רבים.

למעשה, גורמים מטעם הצבא, כך על פי הפרסומים, מפעילים חברות פרטיות, נוסף על מעקבים שנעשים באמצעים וירטואלים, כדי לאסוף כל מידע אפשרי אודות חיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים, בתחומים שונים ומגוונים, שחורגים הרבה מעבר לפרסומים רגישים ברשתות חברתיות ושהיה בקרבת חולי קורונה.

 

לסיכום

צה"ל משתמש ביכולות הנרחבות שניתנו לו על ידי גופי השלטון, כדי לבצע מעקבים בתחומים חשובים ונקודתיים, כמו מגפת הקורונה והגנת סייבר למשל, אך לעיתים סמכויות אלה חורגות לתחומים אישיים, שאינם בהכרח רלוונטיים לתחום הביטחון. לכן, הגנה על חייל במקרה של הסתבכות בעקבות מידע שהושג על ידי הצבא באמצעי מעקב שונים, היא חיונית ויש לבצע אותה רק בסיוע של עו"ד צבאי מנוסה.

צבא

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.