חקירות גלויות

עולם החקירות הינו תחום מרתק אשר מעניין לרוב את הציבור הרחב. לכן, ניתן לראות הרבה סרטים ותוכניות טלוויזיה לאורך השנים שכוללות סצנות של חקירות מרתקות או כמו כן סדרות שלמות שסובבות אך ורק סביב חוקרים אשר מנסים לגלות תעלומה. ישנו גם סוג נוסף של חקירות, שהן חקירות גלויות.

יש הרבה ריגוש בעולם החקירות ולכן גם תחום זה תופס תאוצה ורבים יותר מעוניינים ללמוד ולהיכנס לעולם זה. בפועל, עולם החקירות הינו תחום מסובך ומורכב מאוד אשר בחיים האמיתיים כולל עיסוק בחיים של אנשים, בעבר שלהם ובפועל שלהם, וכל זה סביב עקרון חשיפת האמת.

אין ספק עם כל העיסוק בחיפוש האמת, שלרוב תפיסת העולם כלפיו היא סובייקטיבית ולכן גם לעיתים לא מוסרית. לרוב, אנחנו מכירים את תחום החקירות כתחום השייך רק לעולם המשטרתי ועם זאת טענה זו די נכונה, כיום רוב החקירות הפליליות נעשות בידי המשטרה בארץ.

בנוסף לכך, ישנם משרדים רבים של חקירות פרטיות בארץ המתעסקות בחקירות ברמה האזרחית, לדוגמה, הזמת חוקר פרטי לבדוק האם בן או בת הזוג בוגדים או אם העובד תחתינו אמין ודובר אמת. תחום החקירות מתחלק לעולם של חקירות גלויות וחקירות סמויות. חקירות סמויות מתייחסות לחקירות הנעשות ללא ידיעת הנחקר ובחשאי, בעוד שחקירות גלויות הן חקירות הקורות אל מול הנחקר באופן גלוי.

 

מהי חקירה גלויה

חקירה גלויה הינו מושג המתאר חקירה המתקיימת לידיעת הנחקר והציבור. אחד האופייניים של חקירה גלויה היא למעשה קונספט החקירה המוכר לרובנו – שהוא מתנהל בחדר חקירות אל מול החוקר ואל מול הנחקר, החשוד במעשים.

חקירה כזו מתנהלת לרוב במשרדים משטריים. עוד אפיון של חקירה גלויה הינה אספת נתונים, תצפיות וכדומה שנעשים ביודעין לנחקר שעלולים לעקוב אחריו.

תחום זה ללא ספק מוכר לרובנו מתוכניות טלוויזיה כאשר חוקרים פרטיים מנסים לעקוב אחר תעלומה ואוספים עוד מידע עד שהפאזל מתחבר לתמונה שלמה. תחום זה מורכב ומשתכלל עם השנים ככול שהטכנולוגיה כמו כן נעשית טובה יותר. להלן פירוט של השניים.

חדר חקירות

חקירה פרונטלית כזו, היא שכיחה מאוד ולרוב מהווה שלב עיקרי בכל חקירה ואף בלתי נמנע  וזאת בכדי לקיים מפגש שיחתי אל מול הנחשד ולאמת אותו אל מול העובדות שאספו כלפי המקרה הנחקר. במקרים בהם מדובר בתיק חקירה מורכב ועמוס, לרוב, שלב החקירה הגלויה יעשה כשלב סופי או כמסיים שלב בחקירה.

מדובר על שלב שבו מעיד לנחקר שהוא נחקר וזאת לאחר ככול הנראה, תקופה של חקירה סמויה שהתנהלה מולו. חקירה סמויה מאפשר לעקוב אחר הנחקר ללא ידיעתי ובכך לשמור על אמינות.

בשלב החקירה הגלויה, יתכן ויעשה שימוש במכונת פוליגרף אשר דרכה ניתן לזהות אמירות שקריות ואמירת אמת, לרוב, מכונת פוליגרף לא מווה שימוש כביל לבית משפט אך עדיין משתמשים בה כי היא משמשת עדות מסוימת.

בכדי לנהל חקירה בשיח אל מול נחקר נדרשים לימודים מעמקים של יכולת תחקיר, זיהוי שפת גוף, נימיקות שונות וכן שאילת שאלות מתוחכמת שדרכה מוציאים מידע בצורה נכונה. בנוסף, יש צורך להכיר לעומק את התיק הנחקר ולכן לרוב אחד מהחוקרים של המקרה עושים את החקירה הגלויה בכדי שיהיה מהימן כמה שיותר.

חקירות גלויות
חקירות גלויות

איסוף מידע ביודעין

חקירה גלויה המתקיימת סביב איסוף מידע ותצפיות ביודעין לנחקר הינה לרוב פחות מומלצת בתחום החקירות מכיוון שישנו חשד סביר שהנחקר ישבש במידע ויציג מידע כזב.

כאשר הנחקר יודע שעוקבים אחריו סביר להניח צעדיו לא יהיו מהימנים וגם יוכל לביים מצבים או ליצור מסמכים שיגיעו לחוקר בצורה לא מהימנה. לרוב, מצב כזה קורה כאשר הנחקר עולה בעצמו או מקבל אינפורמציה על אודות החקירה או כאשר לפי חוק הידע אודות החקירה מגיע אליו.

בנוסף, לעיתים החוקר סבור שהוא אסף את כל המידע שצריך ומקיים חקירה פרונטלית ומאמת את הנחקר עם כל המידע ולאחר מכן מתגלה צורך להמשך חקירה ומכאן הנחקר כבר מכיר בכך שחוקרים אותו. איסוף מידע מתקיים לרוב בצורה של תצפיות, איסוף מידע, חטטנות בחפצים אישיים (לפי החוק) וכדומה.

תחום זה מורכב מאוד, וכן גם חקירה של איסוף מודיעין לוקחת זמן מה ומתבססת על אי ידיעתו של הנחקר בצורה מובהקת. תחום זה נעשה איכותי יותר בשנים האחרונות כך שמתאפשר מעקב רציני סביב חשודים ויכולת לקבל מידע אישי מאוד בצורה יעילה.

סוגי חקירות גלויות

ישנן סיבות רבות מאוד שמהן יוצאים לחקירות באופן כללי וחקירות גלויות בפרט. אין ספק שתחום זה רחב מאוד כתחום החיים בכלל, בכל נושא ישנו עבירה על החוק, ותלוי מאוד מול איזה גוף העבירה מתבצעת כמו כן.

כאשר מדובר על עבירה אל מול המדינה, המשטרה, משרדים ממשלתיים אלה הן חקירות מסוג מסוים. כמו כן, ישנן חקירות סמויות לרוב שמתנהלות בנושאים אישיים, כאשר אנשים פרטיים מבקשים לחקור דמויות פרטיות מהחיים שלהם.

גם חקירות כאלה מגיעות לעיתים לחקירות גלויות כאשר החוקר מבקש לאמת את הנחקר בצורה כזו או אחרת. חוקרים סמויים לומדים לעומק כיצד מנהלים שיח חקירתי ומתאימים את עצמם למקרים.

יש הרבה שוני בין מקרים בהם כמות המידע ההתחלתית גבוהה מאוד, כאשר ישנו מידע מודיעיני רב, כאשר נעשו חקירות סמויות טובות ואז מגיע החוקר לחקירה בצורה בטוחה ויודע כיצד להוציא את האמת. במקרים בהם המידע דל, נצרך החוקר לעבוד קשה בכדי להוציא מידע מהנחקר שלו.

לרוב, חקירות גלויות מתקיימות בצורה רישמית, כאשר הנחקרים מזומנים לחקירה מראש ויודעים לרוב על מה נחקרים. החקירות לוקחות לרוב זמן רב מאוד בחדר קטן עם מעט גירויים. בחקירות לעיתים נוכחים כמה חוקרים והכל מוקלט ונשמר.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם חוקר פרטי, אשמח לקבל פרטים.