חוקר ביטוח

רכישת ביטוח מעבירה לאנשים רבים את ההרגשה כי רכשו ביטוח 'כל יכול' ושכעת כל חבלה או נזק יזכו אותם בכסף, גם אם אלו יהיו נזקים או חבלות עצמיות. וכך למעשה, אנשים רבים מנסים לתבוע את חברות הביטוח שלא לצורך. מצד שני, לעיתים לקוח חברת ביטוח אכן אמור להיות זכאי לכספי הביטוח, אך אינו מקבל את כספו. בדיוק בנקודות אלו נכנס תפקידו של חוקר ביטוח, אשר מברר לעומק מהי מטרת התביעה והאם היא אכן רלוונטית לזיכוי כספי של רוכש הביטוח.

 

מהן הסיבות בגינן תובעים את הביטוח, ומהו הגבול ביניהן

חברות הביטוח נועדו בכדי לספק הגנה לאנשים ולעסקים במידה ויקרה נזק בו הם יפגעו פיזית או כספית. כלומר, מעין הגנה מפני העתיד לבוא. כך, משלמים עסקים ואנשים מידי חודש את מיטב כספם לטובת הגנה על עתידם.

אך לעיתים יש המחפשים דרכים 'יצירתיות וקלות' להשגת כסף על חשבון חברות הביטוח. וכן לעיתים ישנם אנשים אשר אכן צריכים לקבל כסף מחברת הביטוח אך לאור אותם מקרים של רמאיות, אינם מקבלים את המגיע להם.

מהן הסיבות בגינן תובעים את הביטוח, ומהו הגבול ביניהן (1)

 

 

ולכן, להלן טבלה המציגה את השוני שבין נזקים המזכים בפיצויים מטעם חברת הביטוח ובין תביעת שווא אשר משמעה לעיתים כוונה לקבלת כספים במעשה מרמה, שאינו כחוק.

נזק המזכה בפיצויים מחברת הביטוח תביעת שווא
גניבה על ידי מקור חיצוני גניבה מכוונת או רשלנות .
שריפה של מקום עסק או בית מגורים כתוצאה מכשל מערכתי או במכוון של גורם זר הצתה מכוונת או מתוך חוסר תשומת לב דרמטית של מקום העסק או בית המגורים.
הצהרה על נכות המגובה במסמכים רפואיים רלוונטיים. הצהרה על נכות שאינה מגובה במסמכים רפואיים – ואינה בעל קשר לאירוע.

לא סתם חוקר ביטוח

בכל הנוגע לחקירות ביטוח יש לפנות לחוקר פרטי או משרד חקירות מורשה אשר מיומן ובקיא בכל הנוגע לחקירות אלו והחוקים המנחים אותן. חקירות ביטוח מגיעות לבית המשפט ולכן יש להגיע ערוכים ומוכנים עם כלל המידע הדרוש והראיות המתאימות שנאספות בין היתר על ידי מעקבים.

 

לא סתם חוקר ביטוח (2)

כך לדוגמה, לעיתים ישנם אנשים הדורשים לקבל אחוזי נכות כתוצאה מנזק שנגרם להם, אך במעקב מקצועי ניתן לזהות דפוסי התנהגות שאינם תואמים לנכות המדוברת.

כיצד עובד חוקר הביטוח?

חקירת ביטוח הינה חקירה המכילה מגוון סוגים של חקירה, כאשר כל סוג הינו בעל מורכבות שונה ולכן חשוב מאוד לפנות לחוקר מיומן אשר ידע לטפל בכל סוג חקירת ביטוח בצורה הנכונה. לרוב, חקירות ביטוח יהיו בתביעות ביטוח של חיי אדם, של בתי עסק, של רכבים וכן של בית המגורים:

חוקר ביטוח
חוקר ביטוח

חקירות תביעות ביטוח חיי אדם

ביטוח חיים הינו ביטוח אותו רוכש אדם בכדי לוודא כי במידה ובעתיד יחלה, יהיה מכוסה בתשלום עבור הטיפול הרפואי שיידרש, כך שקבלת הטיפול לא תהיה מותנת בכסף אשר יהיה בידיו בזמן המחלה. הבעיה מתרחשת כאשר אותו אדם המשלם כספי ביטוח אכן חולה או נפגע פיזית ואינו מקבל את הכסף המגיע לו, במקרה כזה החוקר הפרטי יסייע בהמצאת כל המסמכים והראיות הנדרשות להוכחת הצורך של חברת הביטוח בתשלום לאותו אדם.

הבעיה מהצד ההפוך הינה כאשר אנשים שונים מנסים לנצל את חברות הביטוח בכדי להרוויח כסף, ותובעים אותן שלא לצורך, תוך המצאת נכות שאינה נכונה. במקרה זה חוקר הביטוח יבצע מעקב אחר האדם הטוען לנכות לטובת השגת ראיות אותן יציג בבית המשפט ויגבו את טענתו.

 

חקירות תביעות ביטוח חיי אדם(3)

חקירות תביעות ביטוח בית עסק

כמו בכל תביעת ביטוח, ניתן לראות שני צדדים: צד אחד בו עסק חווה נזקים כמו שריפה, גניבה וכד' ונאלץ לבקש את כספי הביטוח שכן לשם כך נועדו אך לא מקבלם.

וצד שני, בעלי עסקים אשר חווים קשיים כלכליים ומעוניינים למצוא דרך שונה להשגת הכספים הדרושים ולכן מחליטים לדרוש את כספי הביטוח שלא לצורך, כך למשל מבצעים הצתה מכוונת, גניבה מכוונת וכד'. בשני המקרים החוקר הפרטי יחקור לעומק את מקור הנזק על מנת להציג ראיות תומכות בבית המשפט, אם להוכחת נזק שנגרם על ידי גורמים חיצוניים ואם להוכחת נזק מכוון.

 

חקירות תביעות ביטוח בית עסק(4)

חקירות תביעות רכב

תביעות ביטוח הינן טיפה יותר מורכבות, מאחר וישנם לעיתים שני מעורבים ולעיתים יותר; תובע וחברת הביטוח או לחילופין בתאונות רבות נפגעים, מעורב א' בתאונה, חברת הביטוח של מעורב א', מעורב ב', חברת הביטוח של מעורב ב' וכך הלאה.

לעיתים, יידרש חוקר ביטוח מאחר ואחד המעורבים בתאונה אינו מקבל את הכספים המגיעים לו על הנזק שנגרם לו ולעיתים יידרש חוקר ביטוח לאור חשד לאי אמינותו של הצד התובע לכך שנגרם לו נזק על מנת "להרוויח" מהתאונה.

גם במקרה זה, יבחן חוקר הביטוח את הנזקים שנגרמו הן לבני האדם והן לרכבים עצמם וכן יבחן את סיבות התאונה. אלו ישמשו בהוכחת הנזקים או לחילופין אי הנזקים בבית המשפט.

 

חקירות תביעות רכב(5)

חקירות תביעות ביטוח בבית מגורים

חקירות אלו דומות מאוד לחקירות הביטוח של בית עסק. וכך, גם במקרה זה לעיתים מדובר בנזק אמיתי אשר אכן צריך לזכות את התובע שכן על כך שילם.

ולעיתים מדובר בנזק מכוון לטובת קבלת הכספים בכדי לנסות לשנות את אורח החיים. עבודתו של חוקר הביטוח במקרה זה דומה לעבודתו בתביעות ביטוח בית עסק, החוקר יחקור את סיבות הנזק הנגרם תוך המצאת מסמכים וראיות רלוונטיות להוכחה.

 

חקירות תביעות ביטוח בבית מגורים(6)

לסיכום

ביטוח בא להגן על האדם בעתיד הלא ידוע. אך לא תמיד הוא באמת מקבל את התמורה המגיעה לו על רכישת הביטוח, עניין המצריך התערבות חיצונית, על ידי חוקר פרטי אשר יוכיח את צדקת רוכש הביטוח.

אך מצד שני, לעיתים ישנם המנצלים את קיום הביטוח שבידיהם בכדי לקבל כספים שלא כחוק. במקרים אלו דווקא חברת הביטוח תדרוש חוקר ביטוח, על מנת לאמת את החשד ולקבל את הראיות אשר יבטיחו כי אינה תשלם שלא לצורך.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email