איך דירוג האשראי משפיע על המשכנתא שלכם?

רכישת דירה היא אחד הצעדים המשמעותיים והיקרים ביותר בחייהם הפיננסיים של רוב האנשים. עבור מרבית הרוכשים, המימון להשגת הדירה מגיע באמצעות נטילת משכנתא – הלוואה ארוכת טווח המובטחת בשעבוד הנכס. אחד הגורמים המרכזיים שקובעים את תנאי המשכנתא שיוצעו ללקוח הוא דירוג האשראי האישי שלו, המכונה גם BDI. במאמר זה נבחן כיצד דירוג האשראי משפיע על המשכנתא, ונציע דרכים להשיג תנאים משופרים.

 

מהו דירוג האשראי?

דירוג האשראי (BDI) הוא ציון מספרי המבוסס על פרמטרים שונים הקשורים להתנהלות הפיננסית של הלקוח, כמו היסטוריית תשלומי החובות, יתרות החוב, משך הזמן שקווי האשראי היו פתוחים ועוד. ציון גבוה מעיד על מהימנות פיננסית גבוהה, בעוד שציון נמוך מצביע על סיכון אשראי גבוה יותר. דירוג האשראי נע בטווח של 300-850 נקודות. כל אחד צריך לדעת: מהו דירוג האשראי שלי.

דירוג אשראי

 

ההשפעה על גובה המשכנתא

ככלל, ככל שדירוג האשראי גבוה יותר, כך יגדל סכום המשכנתא המרבי שבנק יהיה מוכן להעניק ללקוח. בנקים רואים בדירוג גבוה אינדיקציה לכך שהלקוח מהימן ובעל סיכוי גבוה יותר לעמוד בהחזרים החודשיים. לעומת זאת, לקוחות בעלי דירוג נמוך צפויים לקבל הצעות משכנתא בסכומים נמוכים בלבד.

 

השפעה על הריבית והתנאים

דירוג האשראי משפיע גם על שיעורי הריבית להחזר המשכנתא. לקוחות בעלי דירוג גבוה נהנים מריביות נמוכות יותר ותנאי החזר נוחים יותר. מנגד, לבעלי דירוג נמוך תוצענה ריביות גבוהות יותר ותנאים מכבידים, כדוגמת תשלומים חודשיים גבוהים או דרישת ריבית משתנה. כך, לאורך תקופת ההחזר, פערי הריבית יכולים להסתכם לעשרות אלפי שקלים.

 

השפעה על דרישות הבטוחה

גורם נוסף הוא דרישות הבטוחה (ביטחון, עירבון) מהלקוח. לבעלי דירוג אשראי גבוה צפויות להיות דרישות מינימליות, בעוד שלבעלי דירוג נמוך הבנקים ידרשו רמות גבוהות יותר של הון עצמי להשקעה, שיעורי המרה גבוהים יותר וביטחונות נוספים. כל אלה יקשו על היכולת לקבל משכנתא בתנאים סבירים. דרישות הבטוחה הגבוהות מלקוחות בעלי דירוג אשראי נמוך נובעות מהסיכון הגבוה יותר שהבנק לוקח. כאשר הלקוח נחשב פחות אמין בהחזר ההלוואה, הבנק יגבה ממנו בטחונות רבים יותר כדי להבטיח שיוכל לכסות את החוב גם במקרה של חדלות פירעון.

סכום המשכנתא

 

שיפור דירוג האשראי לקראת רכישה

לאור ההשפעה הרבה של דירוג האשראי על תנאי המשכנתא, מומלץ לפעול לשיפורו עוד לפני הגשת בקשה לרכישת דירה. צעדים כמו פירעון חובות, הימנעות מנטילת אשראי נוסף, ותיקון שגיאות בדוח יכולים להועיל לשיפור הדירוג בטווח של מספר חודשים. במקרים רבים, שיפור קל יכול לחסוך אלפי שקלים בהחזרי המשכנתא.

 

לסיכום

דירוג האשראי הוא אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על תנאי המשכנתא שתוצע ללקוח. דירוג גבוה מאפשר קבלת סכומי משכנתא גבוהים יותר בריבית נמוכה ודרישות בטוחה מינימליות, בעוד שדירוג נמוך מקשה על התנאים ומגדיל את העלויות. לכן, מומלץ להקדיש זמן ומאמץ לשיפור דירוג האשראי עוד לפני הגשת בקשה לרכישת דירה. צעד זה עשוי לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בהחזרי המשכנתא לאורך שנים.

דרישות בטחונות

דירוג אשראי גבוה
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים